Vegjetariane

Supë me qumësht kokosi dhe pastë kerri sipas kuzhinës...

1.Në një tigan mbi nxehtësinë e mesme ngrohni vajin e susamit.2.Shtoni në të xhenxhefilin e grirë dhe pastën e kerrit dhe përzijini që ta skuqen për rreth 1 minutë. Shtoni në të qepën e copëtuar dhe hudhrën dhe gatuajeni...

Po kërkoni receta pa gluten? Provoni supën me miell...

1.Pritini të gjitha perimet në kuba të vegjël. Në një tenxhere ose tigan, ngrohni vajin dhe shtoni gjethen e dafinës, preshin, karotat, rrepën e bardhë dhe kripën. 2.Kaurdisini në zjarr të mesëm për 3 minuta duke i përzier me...

Vezë në furrë me salcë speci të kuq, një...

1.Nxehni  furrën në  180 gradë C . 2.Ndani salcën e specit të kuq midis katër enëve të vogla për  pjekjes. 3.Merrni 4 vezë dhe thyeni 1 në secilën enë. Piqini për 7-10 minuta derisa të tendosen të bardhat dhe...

Për të gjithë ju që jeni në dietë kjo...

1. Hidhni qepë, presh, 5 gota selino të copëtuar bashkë me 2 lugë gjalpë në një tenxhere me nxehtësi mesatare. Gatuajini në nxehtësi mesatare për 10 minuta derisa të zbuten. Shtoni hudhrën e grirë dhe gatuajeni për një minutë...

Një guidë: Si të bësh turshi të shpejta me...

Nëse keni një gjyshe apo nënë që i qan turshitë, jeni me fat. Por nëse nuk bëni pjesë tek ky grup, nuk do të thotë domosdoshmërisht se duhet t’i drejtoheni raftit të supermarketit për të shuar nepsin për turshi...

Shparguj të skuqur me hudhra, darka e duhur për...

1.Lani asparagët me ujë të ftohtë. Pastroni kokat dhe majat e tyre. 2.Në një tenxhere me ujë të valuar zieni asparagët për 5 minuta. 3.Më pas i kulloni. 4.Në një tigan me vaj ulliri dhe hudhra shtoni gradualisht asparagët...

Me mandarina dhe shegë, kjo është sallata që i...

1.Në një tas bashkoni spinaqin e larë mirë, mandarinat feta-feta, kokrrat e sheges, avokadon e prerë në rripa të hollë, arrat dhe bajamet. 2.Në një enë veçmas bashkoni të gjithë përbërësit e salcës dhe i përzieni mirë. 3.Tani ia...

Plot vitamina dhe hekur: Smoothie me spinaq dhe banane...

1.Të gjithë përbërësit pasi i keni larë e pastruar mirë i bashkoni në një blender. 2.I fruloni për disa sekonda dhe sapo masa të jetë bërë homogjene e shërbeni nëpër gota dhe shijojeni. 3.Kjo smoothie do ju mbushë plot...

Mëngjes plot fibra: Petulla me djathë dhe barishte

1.Në në një enë bashkoni miellin, kosin, qepën dhe djathin. Trazojini mirë dhe shtoni sodën e barishtet e tjera. 2.Punojeni mirë masën dhe fomoni disa toptha të vegjël me madhësi sipas dëshirës. 3.I skuqni në një tigan me vaj...