20-30 min

Kek i parezistueshëm me kakao dhe lëkurë portokalli

1.Bashkoni qumështin, gjalpin dhe lëkurën e portokallit në një tenxhere të vogël dhe vendoseni në zjarr të nxehte, por jo të valojë.2.Ndërkohë, rrihni me rrahës elektrik vezët ,sheqerin, vaniljen e pak kripë derisa të krijohet një masë kremoze dhe...

Supë me qumësht kokosi dhe pastë kerri sipas kuzhinës...

1.Në një tigan mbi nxehtësinë e mesme ngrohni vajin e susamit.2.Shtoni në të xhenxhefilin e grirë dhe pastën e kerrit dhe përzijini që ta skuqen për rreth 1 minutë. Shtoni në të qepën e copëtuar dhe hudhrën dhe gatuajeni...

Bizele të pjekura në furrë

1.Ngrohni furrën në 200 ° C.2.Lani, thani mirë dhe rregulloni bizelet.3.Vendosni bizelet në një tavë dhe shtoni vaj ulliri.4.Marinojini me kripë dhe piper për shije.5.Me duar përzijini mirë në mënyrë që të gjitha bizelet të vishen me shtresën e...

Karkaleca me salcë kremoze, shija e ditës!

1.Shkrini gjalpin me vajin dhe hudhrën në një tigan të mesëm në nxehtësi mesatare derisa gjalpi të jetë shkrirë. 2.Shtoni miell. Gatuajeni duke e përzier për 1 minutë ose derisa të flluskoj përzierja. 3.Shtoni ngadalë lëng, 1/4 filxhan, duke...

Pite patatesh me erëza të freskëta. Shije speciale!

1.Zieni patatet në ujë me kripë dhe pastaj i qëroni. 2.Në një enë të madhe kombinoni të gjithë përbërësit më lartë, në fund patatet dhe më pas i shtypni me një pirun. 3.Formoni me dorë disa pite rrumbullake dhe...

Goja lëng: Spageti me bacon, domate dhe vezë

1.Vendosni dy tigan me ujë të ziejnë. 2.Për makaronat, vendosni një tenxhere të madhe me ujë të kripur të paktën 4 litra ujë dhe 2 lugë kripë. Për vezët, mbushni një tenxhere të gjerë ujë të kripur dhe lëreni...

Kjo lazanja me 4 lloje djathërash është thjesht ideale...

1.Ngroheni furrën në 220 gradë C. 2.Lyejeni lehtë një tigan të madh për pjekje. 3.Vendosni një tenxhere të madhe me ujë të kripur të vlojë. 4.Bëni mbushjen: Në një enë mesatare,hidhni  rikotën, parmixhianon, vezën, lëvoren e limonit dhe erëzat...

Tost special për mëngjes

1.Merrni një tavë dhe shtroni një letër kuzhine. Sipër vendosni fetat e bukës. Tek secila prej tyre, hapni në mes një vrimë, duke i hequr tulin (por jo që vrima të dalë krejtësisht e zbuluar). 2.Shtoni tek hapsira vezën,...

Puff meksikane me avokado dhe djathë, do t’ju shijojë...

1.Ngroheni furrën në 220 gradë dhe vendosni letër pjekje në pllakat e pjekjes. 2.Kombinoni avokado, domate dhe djathë në një tas dhe shtoni kripë për shije. 3.Pritni çdo petë në 4 copa. 4.Vendosni një të katërtën e përzierjes së...