30-60 min

Spageti me qofte lulelakre, për një super shije!

1.Gatuani makaronat sipas udhëzimeve të paketës. 2.Nxehni paraprakisht furrën në 230 ° C. 3.Ziejeni lulelakrën me një lugë çaji vaj. 4.Pasi është zier piqeni lulelakrën për 15-20 minuta në furrë. Hiqeni dhe lëreni të ftohet për disa minuta. 5.Në...

Fërgesë me kërpudha dhe sallam, shije e veçantë që...

1.I presim kërpudhat në copa të vogla. Në një tigan skuqim qepën me hudhrën. 2.Sallamit ia heqim lëkurën dhe e presim në rripa të hollë. 3.Më pas i skuqim. I shtojmë kërpudhat, gjethet e dafinës dhe verën. I lëmë...

Mish derri me rukola dhe misër, për drekën tuaj...

1.Nxehni 1 lugë gjelle vaj ulliri në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare. 2.Marinoni mishin e derrit me kripë dhe piper dhe shtojeni në tigan. 3.Gatuajeni derisa të skuqet rreth 3 minuta për secilën anë. 4.Hiqeni dhe vendoseni...

Po rizoton me mandarina e keni provuar?

1.Lëmë mënjanë dy mandarina, ndërsa të tjerave ua qërojmë lëkurën me rende (vetëm pjesën e verdhë) dhe më pas ishtrydhim. 2.Në zjarr vëmë një tenxhere ku hedhim vajin e ullirit dhe gjalpin, skuqim për 2 minuta orizin duke e...

Lazanja me patëllxhanë dhe rikota

Kaurdisni domatet me qepën, karotën, hudhrën dhe kaperit. Lërini për rreth 30 minuta në zjarr dhe më pas hiqini. Prisni patëllxhanët në feta rreth 1 cm, piqini në skarën e sobës dhe kripini. Merrni një tavë dhe lyejeni me...

Waffles me reçel luleshtrydhesh të bërë vetë, për një...

1.Ngrohni enën e posaçme të waffles. 2.Në një tas të madh, shtoni tërshërën e grirë me blendër, pluhurin për pjekje, sodë buke dhe kripë. Shtoni qumështin, shurupin e panjës dhe më pas gjalpin e kikirikut dhe ziejini së bashku....

Receta e kulaçit tradicional

1.Në tavolinën e punës shtroni miellin. 2.Hapni një hapësirë në mes dhe shtoni kripën, sodën e bukës dhe vezët. 3.Filloni ta punoni mirë brumin. Tani shtoni kosin dhe punojeni sërish. 4.Shtoni vajin e ullirit dhe punojeni mirë masën që...

Supë me makarona dhe djathë

1.Në një tenxhere, hidhni ujë dhe supë të vlojnë. 2.Shtoni selino, karrota, qepë dhe piper i gjelbër. 3.Gatuajini për 4 minuta dhe shtoni makaronat. 4.Mbulojeni tenxheren dhe lereni të vlojë 2 minuta. 5.Hiqeni nga nxehtësia dhe lereni të pushojë...

Supë me presh, salmon dhe pana!

1.Filetot e salmonit i ndajmë në kubikë jo shumë të vegjël. 2.Preshët e pastruar, i presim në feta të holla. 3.Karrotat i qërojmë, i lajmë, i presim në rrota të holla dhe më pas i ziejmë në tenxhere me...