5-15 min

Makarona me karrota, parmixhano dhe djathë çedar

1.Gatuani makaronat sipas instruksioneve në paketim.2.Ndërkohë vendosni karrotat në një tigan mesatar me 1 filxhan ujë.3.Lërini të vlojnë në temperaturë të lartë.4.Mbulojini, ulni temperaturën dhe lërini të ziejnë derisa të zbuten, për rreth 5 minuta.5.Ndërsa karotat ziejnë, në një...

Smoothie me avokado dhe luleshtrydhe

1.Vendosni të gjithë përbërësit në një blender dhe përzijini derisa masa të bëhet kremoze. 2.Nëse qëndrueshmëria është shumë e trashë, shtoni pak ujë. Ruaj Recetën

Sallatë me rrënjë spinaqi dhe limon më e shijshme...

1.Rrënjët e spinaqit lahen e pastrohen dhe i lini 15 minuta në ujë me sodë.2.Më pas i kulloni dhe vërini të ziejnë me pak ujë për 10 minuta.3.Kullojini sërish dhe vendosini në një tas.4.Hidhuni sipër lëng limoni, kripë dhe...

Omëletë me kërpudha për mëngjesin e sotëm

1.Në një tigan skuqni gjalpin. 2.Ndërkohë në një enë rrihni vezët me një pirun. Shtoni edhe qepën e njomë të grirë imët. 3.Tani e shtoni vezën tek tigani. Shtoni kripë e piper. 4.Pas disa sekondash shtoni kërpudhat. 5.Sapo të...

Petë sfoliate e mbushur me vezë dhe ullinj, një...

1.Në një enë rrumbullake ose gota alumini vendosni petën e prerë ne formën e gotës.2. brenda 2 ullinj të prerë dhe pak djathë.3.Shtoni edhe vezën dhe pak kripë e erëza sipas dëshirës.4.Futeni të piqet në 200 gradë për 7-8...

E bollshme dhe plot shije: Kjo është receta e...

1.Si fillim përgatisni vinaigretë: 2.Në një kavanoz hidhni vajin, lëngun e limonit ose uthullën, qepët e njoma, erëzat dhe mustardën. Mbulojeni me kapak dhe tundeni derisa të përzihet mirë. Shtoni kripë dhe piper për shije. 3.Shtoni disa feta qepë...

Ja si të përgatisni në shtëpi një sallatë kapriçoze

1.Presim në fije të holla perimet e lara dhe të pastruara. 2.I vendosim në një tas dhe i shtojmë kripën dhe uthullën e mollës duke i përzierë mirë. 3.Në të njëjtën mënyrë presim edhe djathin dhe proshutën dhe i...

Si të përgatisni vetë “Hamburger Përbindësh” me kërpudha

1.Ngroheni skarën në nxehtësi mesatare. 2.Vendosni kërpudhat në një pjatë për pjekje dhe hidhini së bashku uthullën, vajin, kripën dhe piperin dhe përzijini. 3.Lyeni kërpudhat me përzierjen e uthullës dhe lereni të qëndrojë për 15 minuta. 4.Vendosni kërpudhat në...

Një koktelj me rum dhe banane për miqtë tuaj

1.Hidhini të gjithë përbërësit në një blendër dhe përzijini mirë deri sa të pija të marrë shijen e duhur. 2.Hidheni në gotë dhe dekorojeni me dy feta banane. 3.Ju bëftë mirë! Ruaj Recetën