Keni provuar kikirikë të zier?

1 kg kikirikë të papërpunuar "jeshil" (jo ngjyra jeshile, por kikirikë të freskët të papërpunuar që quhen kikirikë të gjelbër)
1/4 filxhan kripë
4 gota ujë

1.Shpëlajini tërësisht kikirikët e papërpunuar në ujë

2.Vendosni ujë, kripë, erëza dhe kikirikët në një enë të madhe dhe lërini të ziejnë.

3.Mbuloni dhe zvogëloni nxehtësinë aq sa të mbajë një vlim të ulët.

4.Lërini të zihen për 2 – 3 orë derisa kikirikët të arrijnë nivelin e dëshiruar të butësisë.

5.Kullojini dhe mund t’i konsumoni brenda dy ditësh.

Lini një koment