Këto janë ushqimet dhe suplementët që ju duhen për të reduktuar rrathët e zinj të syve!

Nëse keni rrathë të errët nën sy, e dini se sa ndikim të madh mund të kenë ata. Sigurisht, ata na bezdisin nga një perspektivë kotësie, ne jemi vetëm njerëzorë, por ata gjithashtu mund të na veshin edhe në mënyra të tjera. Rrathët nën sy mund t’ju ​​bëjnë të dukeni të lodhur kur ndiheni të përkryer me energji dhe të pashëndetshëm kur jeni mirë.

Por çfarë i shkakton rrathët nën sy dhe pse disa prej nesh i kanë ato, por të tjerët nuk i kanë? Megjithatë ka disa mënyra si që mund t’i reduktojmë:

Ushqime që mund të ndihmojnë:

Domatet: Ndërsa përmbajnë antioksidantë të shumtë, domatet njihen më shumë për likopenin e tyre, gjë që i jep domateve ngjyrën e kuqe. Likopeni ndihmon në mbrojtjen e enëve të gjakut dhe ndihmon në qarkullimin e gjakut.

Kastravecat: Kjo është një mënyrë popullore për të zvogëluar fryrjen e syve, por kastravecët janë gjithashtu të dobishëm për sytë tuaj. Përmbajtja e tyre e lartë e ujit ndihmon në hidratimin e zonës nën sy, e cila lufton kundër rrathëve të errët, por më e rëndësishmja ato gjithashtu kanë silicë, e cila mund të rrit prodhimin e kolagjenit.

Farat e susamit: Antioksidantët në farat e susamit mund të përmirësojnë simptomat e lodhjes, të cilat mund të shkaktojnë rrathët tuaj nën sy. Ato përmbajnë vitaminë E për shëndetin e përgjithshëm të syve, duke përfshirë shikimin.

Manaferrat: Manaferrat kanë antocianinë – ky është antioksiduesi që përmirëson rrjedhën e gjakut në sy dhe gjithashtu furnizon oksigjenin në indet përreth tij.

Shalqin: Për qëllimin e kësaj situate, konsideroni shalqinjtë. Ato kanë një përmbajtje të lartë të ujit  dhe janë të ngjyrosura me të njëjtën enë gjaku duke mbrojtur likopenin si domatet.

Shtesa që mund të ndihmojnë:

Të ushqehesh shëndetshëm është një qëllim i mirë, por ndonjëherë nuk është detyra më e arritshme. Nëse jeni më në gjendje t’i përmbaheni një regjimi të marrjes së vitaminave dhe suplementeve, edhe këtu ka mundësi për ju. Vitaminat dhe shtesat që mund të lehtësojnë qarqet nën sy janë:

Hekuri: Nëse qarqet tuaja nën sy janë shkaktuar nga anemia, plotësimi me hekur do të ndihmojë në heqjen e tyre.

B12: Të gjetur në ushqimet e kafshëve, veganët veçanërisht duhet të sigurojnë që po marrin B12 të mjaftueshëm përmes plotësimit. Por edhe për ata që hanë mish, një shtim shtesë mund të ndihmojë

Vitamina K: Kjo vitaminë rrit koagulimin e gjakut dhe përmirëson qarkullimin. Kur kombinohej me kafeinë në një bazë të vajit të emut, u tregua se vitamina K zvogëlonte shfaqjen e qarqeve të errëta nën sy. Si shtesë, përveç ndihmës në qarkullimin rreth syve, vitamina K është e rëndësishme edhe për shëndetin e kockave dhe sistemin tuaj kardiovaskular.

Vitamina C: E  vështirë të besosh se vitamina që ne njohim dhe duam nga portokallet dhe specat është në të vërtetë më e fuqishme në përmirësimin e rrahthëve të syve sesa një lëvozhgë kimike, por është e vërtetë. Vitamina C është përgjegjëse për promovimin e aftësisë së trupit tuaj për të prodhuar kolagjen.

Lini një koment