Kruasanë me proshutë dhe djathë për mëngjesin e sotëm

8 kruasanë të ndarë në gjysëm
2-3 lugë gjelle mustardë
Proshutë e prerë në 8 feta të trasha
Djathë i grirë që shkrihet
4 vezë
350 ml qumësht
200 ml pana
Qepë të njoma
Gjalpë

1.Përhapni një shtresë të hollë mustardë mbi secilën gjysmë të kruasanëve pastaj bëni 8 sanduiçe duke përdorur proshutën dhe djathin për mbushje.
2.Ziejini së bashku vezët, qumështin dhe panën.
3.Lyeni një tavë me pak gjalpë dhe vendosni sipër kruasanët.
4.Shtojuni sipër përziejrjen e qumështit me vezët dhe lërini deri sat ë zhyten mirë kruasanët.
5.Ngroheni furrën në 180 gradë dhe piqini kruasanët për 20-25 minuta.

Lini një koment