Mbani shënim: 3 hapa për të rritur metabolizmin tuaj shpejt dhe pa dieta

Ka shumë mënyra të ndryshme për të rritur metabolizmin, por nëse jeni duke u përpjekur të humbni peshë, disa metoda funksionojnë më mirë se të tjerat. Pse? Për shkak se disa truke të metabolizmit në të vërtetë shkaktojnë shtim në peshë. Ato bëjnë që trupi juaj të bëhet më i madh në vend që t’ju ndihmojnë të dobësoheni.

Së pari, është e rëndësishme të mësoni se çfarë të mos bëni kur përpiqeni të dobësoheni.

Si të rrisni metabolizmin?

Ju ndoshta keni parë mjaft artikuj në internet dhe në revista që ju mësojnë se si të rrisni metabolizmin. Shumë herë ata sugjerojnë që të hani një mëngjes të shëndetshëm ose meze të lehtë gjatë gjithë ditës për të djegur më shumë kalori.

Problemi me ato metoda është se ato rrisin shpejtësinë e metabolizmit dhe marrjen e kalorive në të njëjtën kohë. Në fakt, ato shpesh rrisin marrjen e kalorive më shumë sesa rrisin metabolizmin. Pra, rezultati përfundimtar është që trupi juaj të bëhet më i madh në vend se të zvogëlohet.

Nuk ka asgjë të keqe të hani kalori gjatë ditës. Dhe nuk duhet të ‘vdisni’ kurrë nga uria për t’u dobësuar. Por nëse doni të humbni peshë, duhet të përdorni strategji për rritjen e metabolizmit që nuk ju inkurajojnë të hani më shumë sesa ju nevojitet.

Ka mënyra më efektive për të rritur metabolizmin tuaj për humbje peshe. Por ato nuk përfshijnë ngrënien e ushqimeve të veçanta, marrjen e shtesave të dietës ose snacking më shpesh. Në fakt, strategjia më e mirë për të djegur më shumë kalori është më e thjeshtë se kaq. Ju duhet të lëvizni më shumë pa ngrënë më shumë.

Ndiqni këtë plan me tre hapa për të rritur metabolizmin tuaj ndërsa merrni po të njëjtat kalori. Ju do të krijoni deficitin e energjisë të nevojshëm për humbjen e peshës pa një dietë të shtrenjtë ose ushqime të vështira për tu gjetur. Ndiqni programin për 2-3 javë për të rritur nivelet tuaja të energjisë, për të rritur metabolizmin tuaj dhe për të vendosur programin tuaj të humbjes së peshës në hiperdrive.

1.Njihni vlerat e trupit tuaj

Trupi juaj është unik, orari juaj është unik dhe shëndeti juaj është unik. Nëse dëshironi të rrisni metabolizmin e trupit tuaj për humbje peshe, duhet të mbështeteni te numrat unikë të trupit tuaj.

Numri më i rëndësishëm që duhet të dini është numri i kalorive që hani normalisht për të ruajtur peshën tuaj. Atëherë, si e merrni atë numër? Ju mund të përdorni një kalkulator në internet për të vlerësuar nevojat tuaja kalorike. Ju gjithashtu mund të kombinoni metoda të ndryshme për të marrë një vlerësim më të mirë.

Por mënyra më e zgjuar për të kuptuar nevojën tuaj kalorike është të mbani një ditar ushqimi për një javë. Kjo metodë ka më shumë të ngjarë t’ju japë rezultatet më të mira për rritjen e metabolizmit.

Kur gjurmoni marrjen e ushqimit, përdorni një fletore letre ose një aplikacion për të regjistruar çdo ushqim që hani. Mos e ndryshoni marrjen e ushqimit gjatë këtij hapi të rëndësishëm. Thjesht gjurmoni marrjen tuaj të kalorive. Ky hap vendimtar do t’ju japë një pikënisje për punën e rëndësishme përpara.

2.Rritni numrin e lëvizjeve ditore

Tani që e dini sa kalori hani çdo ditë, është koha për të rritur normën tuaj metabolike. Ju nuk do të rrisni metabolizmin tuaj duke ngrënë një mëngjes të madh të mbushur me kalori ose duke pirë më shpesh. Ju gjithashtu nuk do të mbusheni me ushqime që rrisin metabolizmin ose të pini pije energjike ose çajra të veçantë. Do të mbani saktësisht të njëjtën dietë dhe do të rrisni metabolizmin me lëvizjen.

Çelësi për këtë dietë metabolizmi është të filloni ngadalë. Së pari, shtoni lëvizjet (jo-stërvitje) në ditën tuaj. Ecni më shpesh, merrni shkallët në vend të ashensorit, mbani ushqimet në shtëpi nga dyqani ose shtoni disa seanca të lehta ushtrimesh në rutinën tuaj. Përdorni një gjurmues aktiviteti për të rritur numrin tuaj të përditshëm të hapave dhe për të rritur numrin e kalorive totale të djegura në ditë.

Pas një ose dy javësh, trupi juaj do të përshtatet me një mënyrë jetese më aktive. Kjo është koha për të shtuar stërvitje që rrisin metabolizmin. Nëse jeni mjaft i shëndetshëm për ushtrime të forta, shtoni sete ushtrimesh më të vështira, pastaj gradualisht shtoni një ose dy të tjerë.

3.Shpërbleni veten tuaj pa ushqim

Ndërsa shtoni lëvizjet e përditshme, uria juaj mund të rritet. Kjo është normale. Kështu që hapi i fundit në këtë program që rrit metabolizmin është të menaxhoni vaktet e ushqimit.

Krahasoni dietën tuaj ditore aktuale me marrjen e kalorive që keni mbledhur në Hapin 1. Sigurohuni që nuk po konsumoni më shumë kalori vetëm sepse metabolizmi juaj i përditshëm është rritur.

Zëvendësoni ushqimet e bardha me niseshte me racione të vogla drithërash për të rritur marrjen e fibrave dhe për të frenuar urinë. Dhe sigurohuni që të hani proteina në shumicën e vakteve. Së fundmi, përpiquni të zëvendësoni ushqimet me kalori të zbrazëta (të tilla si karamele, patate të skuqura ose sode) me fruta dhe perime që sigurojnë më shumë ushqim për më pak kalori.

Si rezultat i bërjes së këtyre ndryshimeve, ju do të jeni në gjendje të rrisni cilësinë e dietës tuaj, të ndjeheni të ngopur dhe të kënaqur pa rritur numrin e kalorive totale si rezultat.

Së fundmi, mësoni të shpërbleni veten pa ushqim. Ju mund të tundoheni të zhyteni në frigoriferin tuaj pas një stërvitjeje ose një dite aktive të ngarkuar. Por ka mënyra të tjera për të ngushëlluar trupin tuaj pa prishur dietën tuaj. Bëni një banjë, dilni për një shëtitje, ose relaksohuni dhe shikoni një film.

Me metoda inteligjente për të rritur metabolizmin tuaj, ka më shumë të ngjarë të shihni përfitime nga humbja e peshës në më pak kohë.

Lini një koment