Me mandarina dhe shegë, kjo është sallata që i duhet tryezës suaj këto kohë!

Veshtiresia
E lehte
Gati për:
10 minuta
Koha gatimit
5 minuta
Sugjerohet për:
3 persona
Kalori:
334
150 gram spinaq
3 mandarina
1 filxhan çaji me kokrra shege
1 avokado mesatare e ndarë në feta të holla
¼ filxhan me bajame të pjekura
1 filxhan me arra të copëtuara
Për salcën:
2 lugë gjelle uthull
1 ½ lugë gjelle sheqer
1/8 lugë çaji kripë
½ filxhan me majonezë
1 ½ lugë gjelle me maltë
1 lugë gjelle qumësht

1.Në një tas bashkoni spinaqin e larë mirë, mandarinat feta-feta, kokrrat e sheges, avokadon e prerë në rripa të hollë, arrat dhe bajamet.

2.Në një enë veçmas bashkoni të gjithë përbërësit e salcës dhe i përzieni mirë.

3.Tani ia shtoni sipër sallatës dhe e përzieni mirë. Sallata është gati!

Komento