Mësojini tani! Këto “hile” do t’ju shpëtojnë nga dhimbja e tmerrshme e kokës pas disa gotave verë

Vuani nga një dhimbje koke e keqe pas një nate me disa gota verë me miqtë?

Epo nuk jeni të vetmit, të gjithëve ju ndodh pas një nate argëtuese në club edhe nëse nuk jeni dehur dhimbja e kokës është e pashmangshme.

Sidoqoftë, ka disa mënyra për të ulur shanset që të vuani nga dhimbja e tmerrshme e kokës të nesërmen:

1.Pini ujë gjatë kohës që konsumoni alkool/verë

Alkooli është një diuretik, që do të thotë se do të përjetoni dehidrim ndërsa e konsumoni. Diuretikët rrisin prodhimin e urinës tuaj, duke rezultuar me dalje të shpeshta në banjë ndërsa uji në trupin tuaj del jashtë. Mbani trupin tuaj të hidratuar duke pirë nga një gotë ujë në mes të secilës gotë verë. Në atë mënyrë do të shmangni pirjen e një sasie të tepruar, e cila zvogëlon mundësinë e dhimbjeve të kokës nga vera.

2. Eliminoni sulfitet & taninet nga vera.

A e dini se afërsisht 36 milion të rritur në Shtetet e Bashkuara vuajnë nga një lloj intolerance ndaj verës ose përjetojnë dhimbje koke nga vera? Këto çështje ndonjëherë ndërlidhen ngushtë me sulfitet dhe taninet që gjenden në shishet e verës.

Sulfitet (dioksidi i squfurit) përdoren për të ruajtur verën dhe për të parandaluar oksidimin e verës – gjë që e ndihmon atë të shijojë mirë. Taninet zakonisht gjenden në verën e kuqe dhe e bëjnë verën të shijojë e thatë.

Pavarësisht nëse keni dhimbje koke vere apo jo për shkak të sulfiteve dhe taninave, ka produkte që mund të blini që i eliminojnë ato! BRONI IT është një shembull i mirë ku me një ose dy pika, ju mund të hiqni të dy sulfitet dhe taninet pa sakrifikuar shijen e verës  dhe duke ju kursyer nga dhimbjet e tmerrshme të kokës më vonë.

3. Kullojeni verën.

Së bashku me pikat, në të vërtetë mund të blini produkte që ndihmojnë në kultivimin e sulfiteve në verë. Ka filtra që ju lehtë mund t’i bllokoni, ose madje edhe të blini një produkt që do të tendosë dhe ruajë shishen e verës në të njëjtën kohë.

4.Zgjidhni një verë me pak tyraminë.

Ushqimet që janë të pasura me tyraminë mund të shkaktojnë migrenë për njerëzit. Tyramina është një aminoacid që natyrshëm mund të gjendet në ushqime të vjetruara dhe të thartuara si djathi, mishrat e kuruar dhe natyrisht, vera. Verërat e kuqe priren të kenë një numër më të lartë të tyraminës në krahasim me verërat e bardha.

Por kjo nuk do të thotë që ju duhet të qëndroni larg nga të gjitha verërat e kuqe! Jo të gjithë vuajnë nga një dhimbje koke për shkak të tyraminës. Mënyra më e mirë për të vlerësuar këtë është të mbani gjurmët e verërave që ju japin dhimbje koke dhe të shikoni për çdo model në llojet e verërave – dhe madje edhe atje ku janë prodhuar.

5. Kufizoni veten tuaj.

Më e rëndësishmja është të kufizoni sasinë e verës që konsumoni sepse shëndeti juaj mund të rrezikohet.

Lini një koment