Mos i ndani nga përditshmëria: Këto ushqime janë një domosdoshmëri për trupin tuaj

Duket sikur çdo ditë zgjohemi nga një “superushqim” i ri që do të ndryshojë jetën tuaj. Me bollëkun e informacionit në dispozicion, si mund ta dini se çfarë është në të vërtetë e mirë për ju? Këtu janë 15 ushqimet më të mira që duhet të hani sipas ekspertëve tanë:

1. Peshk

Baked trout with lemon and dill

Lloje të ndryshme të peshkut të papërpunuar.

Hani shumë peshk, të cilët përmbajnë shumë acide të shëndetshme yndyrore omega 3 dhe pjesë më të vogla të mishit të kuq për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve si goditje në tru, sëmundje të zemrës dhe kancer.

2. Brokoli ose ndonjë prej perimeve kryqëzore

Këto ushqime janë të pasura me lëndë ushqyese duke përfshirë glukozinolatet, të cilat janë thelbësore në proceset e detoksifikimit. Këto shërbehen më mirë të papërpunuara ose me avull të shpejtë për pesë deri në dhjetë minuta.

3. Panxhari

Pavarësisht se cila ngjyrë – e kuqe, e verdhë, e artë – apo cila pjesë – rrënjë ose zarzavate – ato përmbajnë një larmi të mrekullueshme të karotenoidëve mbrojtës. Dëshmitë sugjerojnë se nitratet e tyre dietike mund të shndërrohen në oksid nitrik dhe të përmirësojnë ushtrimet e rezistencës.

4. Spinaqi dhe perimet e tjera me gjethe jeshile

Këto janë të mbushura me luteinë dhe zeaksantinë: lëndë ushqyese që mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër degjenerimit makular.

5. Lakër jeshile

Kjo perime është e dendur nga lëndët ushqyese, ka shumë antioksidantë dhe mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit.

6. Gjalpë

Lloje të ndryshme të gjalpërave me arra, si gjalpi i kikirikut. Ka proteina, karbohidrate dhe sheqerna.

7. Bajamet

Bajamet kanë shumë vitaminë E, e cila mbron nga degjenerimi makular, si dhe nga kataraktet. Rekomandohet të hani vetëm një grusht në ditë.

8. Mango

Ata janë me pak kalori, me shumë fibra dhe vitamina A dhe C. Ata gjithashtu kanë vitamina të tjera, minerale dhe antioksidantë dhe janë lidhur me përfitime të shumta shëndetësore.

9. Boronicat

Boronicat  përmbajnë resveratrol.

11. Çokollatë

12. Kuinoa

Kuinoa është e pasur me fibra dhe proteina dhe ka një indeks të ulët glicemik krahasuar me disa karbohidrate të tjera.

Bishtajoret si qiqrat (fasulet garbanzo) janë të shëndetshme dhe ofrojnë shumë vlera ushqimore për trupin tuaj.

13. Bishtajoret

14. Turshi

Turshia e perimeve si trangujtë është mjaft tradicionale, por dalja nga kutia dhe turshitë e karotave mund të jenë të ndryshme dhe të shijshme!

15. Qumësht me çokollatë

Konsiderohet pija më e mirë për rikuperim.

Lini një koment