Njihuni me 8 mëngjeset e preferuara të grekëve

Në përgjithësi, grekët nuk kanë një culture të mëngjesit tradicional. Ndërsa drekat dhe darkat u pëlqejnë më shumë, ato janë një kulturë e një diete të bollshme mesdhetare.

Por këto ushqime janë ato që grekët hanë në mëngjes:

1.Kos me mjaltë dhe fruta të freskëta

2. Djathë feta, perime dhe vezë të zier

3.Eliopsomo: Bukë me ullinj grek

Ju mund ta merrni këtë bukë të mrekullueshme, tradicionale në një furrë buke ose kafene, si dhe shumë dyqane ushqimore të specializuara. Ndërsa është e shijshme e thekur thjesht dhe e servirur me filxhanin tuaj të kafesë në mëngjes, provoni ta mbushni me djathë të mirë grek.

4.Bukë – pita me vezë

Shtoni pak stil mëngjesit tuaj me vezë në mëngjes. Gatuajini vezë të skuqura me perime, qepë dhe hudhër janë një shtesë e shkëlqyeshme. Kur të keni mbaruar, futini në bukë pita për një sanduiç të lezetshëm mëngjesi të shpejtë grek.

5.Spanakopita

Kush nuk e do Spanakopita? Por, mos harroni ky byrek grek me spinaq dhe djathë feta nuk është vetëm për drekë dhe darkë.

6.Fruta të freskëta

Frutat e freskëta janë një element kryesor në dietën mesdhetare. Pra, si thoni të uleni, me kafen tuaj të mëngjesit, përpara një pjate me fruta sezonale të prera?

7.Pitas

Këto janë pite të shijshme greke të bëra me brumë dhe të mbushura me perime, mish dhe / ose djathë. Mund t’i gjeni në një furrë buke ose dyqan specialiteti, duke përfshirë sektorin ndërkombëtar të ushqimit të ngrirë në shumë supermarkete.

8.Paximadi

Një bukë tradicionale e fortë, me strukturë të rëndë.

Lini një koment