Për lëkurë të pastër e të bukur mbani shënim këto ushqime

Vitaminat janë pjesë e nje diete të shëndetshme. Veçse të domosdoshme për trupin e njeriut janë të mrekullia e lëkurë së shendetshme e të bukur.

Lëkura ka nevojë për shumë vitamina dhe ndër to kryesojnë:

 Vitamina A: Për rrudhat

E gjeni  në lakrat jeshile, patate e ëmbël, karrota, speci i kuq, spinaq etj.

Vitamina B3: Për skuqjen

Të pasura me vitamin B janë: Veza, qumështi, mishi i kuq, kosi, salmon etj.

Vitamina C: Për puçrrat

Vitamina C gjendet në agrume, kivi, brokoli,papaja, luleshtrydhe etj.

Vitamina E: Për lëkurë të thatë

E gjeni ne bajame, kikirikë, fara luledielli etj.

Vitamina K: Për rrathët e zinj

Gjendet në mishin e pulës, brokoli, bizele, kivi, avokado etj.

Lini një koment