Për të gjitha brunet, kjo maskë me sherebelë është armiku i thinjave tuaja!

Kjo recetë maske kundër thinjave është vetëm për ato të cilat janë brune.

Përbërësit:

  • ¼ filxhan uthull molle
  • 2 lugë gjelle gjethe sherebele
  • 2 gota ujë

Përgatija:

  • Hidhni ujin në një enë dhe vendoseni në zjarr të vlojë.
  • Hiqeni nga zjarri dhe shtoni mbi të gjethet e sherebelës.
  • Lëreni për 15-20 dhe më pas kullojeni ujin. Hidhni në të uthullën dhe përziejini mirë.
  • Lani fillimisht flokët dhe më pas hidheni përzierjen mbi flokë. Thajeni kokën me një peshqir.

Bëjeni këtë vazhdimisht, sa herë të lani flokët tuaj. Kjo do ta errësojë ngjyrën e flokëve dhe do t’ju japë atyre shkëlqim.

Image result for thinja

Pse funksionon?

  •  Sherebela është përdorur që në lashtësi për të nxitur rritjen e flokëve dhe për të mbuluar thinjat.
  • Uthulla e mollës po ashtu është një pastrues i shkëlqyer për flokët./neps.al 

Lini një koment