Përdoreni menten dy herë në javë dhe qeset poshte syve do jenë një histori e vjetër!

Nëse shikoni se ju janë krijuar rrathë të zinj poshtë syve, me siguri nuk e keni hidratuar trupin ashtu siç duhet. Çdo problem me shëndetin tonë manifestohet tek lëkura dhe qeset e zeza poshtë syve janë një problem estetik aspak i këndshëm.

Tri këshilla kryesore:

  • Pini shumë ujë
  • Flini gjumë mjaftueshëm
  • Konsumoni shumë fruta, sidomos ato që përmbajnë vitaminë C.

Një ilaç popullor?

Përpos maskave të zakonshme me patate, apo kastravec, një tjetër alternativë janë gjethet e mentes.

Image result for menthol leaves

Përbërësit:

  • 10 gjethe mente
  • 1 filxhan ujë të ngrohtë

Udhëzime:

  • Gjethet e mentes shtypen mirë dhe përzihen me ujë, në mënyrë që të formohet një pastë. Aplikojeni poshtë syve dhe e lini të veprojë për 15 minuta.
  • Lajeni fytyën me ujë të bollshëm dhe aplikoni pak krem hidratues.
  • Përsëriteni këtë proces dy herë në javë.

Lini një koment