Përse mund t’i hiqni më kollaj kilet me limon e kripë

Tanimë është një fakt që uji me limon është shumë i shëndetshëm për ju. Edhe pse nuk është aq i shijshëm sa një pije energjike apo lëngu i portokallit, i bën kaq mirë trupit tuaj.

Limoni dhe kripa janë dy përbërësit që nxjerrin jashtë trupit toksinat e dëmshme dhe përshpejtojnë humbjen e kileve të tepërta.

Si e bën këtë?

Rrit lëvizjet e zorrëve dhe zvogëlon oreksin tuaj, duke eliminuar kështu marrjen e tepërt të kalorive. Uji me limon dhe kripë gjithashtu përshpejtojnë metabolizmin tuaj dhe madje ka edhe kërkime që e mbështesin këtë.

9 Easy Health Life Hacks to Make Your Body Feel Like New

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit, konsumi i një sasie të madhe të ujit, rrit metabolizmin tuaj duke rritur funksionin mitokondrial (i cili ndihmon për të gjeneruar më shumë energji në trup pa pasur nevojë për kalori për ta bërë këtë) dhe gjeneron termogjenezë (procesi metabolik ku kaloritë digjen më shpejt për të prodhuar nxehtësi).

Pra e mësuat! Për të pasur përfitimet e sipërpërmendura mjafton 1 gotë ujë me lëng limoni e pak kripë./neps.al 

Lini një koment