Sugjerojmë:

Sallatë super e shpejtë me lakër të kuqe. E shëndetshme dhe e pasur në lëndë ushqyese!

Sallatë super e shpejtë me lakër të kuqe. E shëndetshme dhe e pasur në lëndë ushqyese!

Persona: 4
Koha e përgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit: 10 minuta

Ingredientët

  • 300 gram lakër të kuqe
  • 2 lugë gjelle vaj ulliri
  • 1 lugë gjelle uthull molle
  • 1 lugë gjelle mjaltë
  • ½ lugë çaji kripë
  • ½ lugë çaji piper i zi

Udhëzimet

1

Pasi e kemi larë mirë dhe prerë lakrën, e vendosim në një tas të madh. Në një enë qelqi trazojmë bashkë vajin,uthullën,kripën dhe piperin.

2

Salcën e krijuar ia shtojmë sipër lakrës dhe e përziejmë mirë.

3

Në fund i hedhim mjaltin. Sallata është gati!

Leave a Reply