Sugjerojmë:

Sot për drekë, makarona me kimë

Sot për drekë, makarona me kimë

Persona: 4
Koha e përgatitjes: 15 minuta Koha e gatimit: 10 minuta

Ju kishte marrë malli për një pjatë makarona me kimë? Atëherë le ta nisim punën për ta shijuar në drekë...

Ingredientët

  • 1 pako makarona (modeli sipas dëshirës)
  • 500 gram mish të grirë viçi
  • 1 qepë e grirë imët
  • 2 thelpi hudhër
  • 4 lugë gjelle salcë domateje
  • 1 lugë kafe rigon
  • 1 filxhan çaji me djathë parmixhano
  • Kripë, piper

Udhëzimet

1

Në një tenxhere me ujë e kripë zieni si zakonisht makaronat.

2

Ndërkohë në një tigan me pak vaj ulliri skuqni qepën e grirë imët dhe hudhrat.

3

Shtoni salcën e domateve (të bërë vetë dhe e përzieni mirë)

4

Pas 5 minutave, shtoni mishin, pak kripë, piper dhe rigon.

5

I përzieni mirë të gjitha bashkë.

6

Në tiganin ku keni salcën shtoni makaronat dhe i përzieni të gjitha bashkë. Shërbejeni të ngrohtë me djathin parmixhano sipër!

Leave a Reply