Supë speciale me quinoa dhe domate

1 filxhan kuinoa e kuqe ose e bardhe
2 filxhanë lëng pule ose perimesh
3 lugë gjelle gjalpë
1 lugë vaj ulliri
2 qepë të njoma mesatare
2 thelpinj hudhër
1 lugë fara kopre
1/4 filxhan fara kungulli të kripura
1/2 lugë spec i kuq i grirë
2 kuti domate të konservuara

1.Gatuani quinoa sipas udhëzimeve të paketimit.
2.Në tigan ngrohni gjalpin dhe vajin.
3.Shtoni specat, hudhrat dhe farat e koprës.
4.Gatuajeni 4 – 6 minuta, ose derisa perimet të fillojnë të zbuten, duke i trazuar herë pas here.
5.Shtoni domatet dhe lëngun e pulës/perimeve.
6.Ziejeni 15 minuta, duke e trazuar herë pas here.
7.Pasi është zier kalojeni në blendër të bëhet pure.
8.Në një tas të mesëm kombinoni quinoa të gatuara, specat, qepën dhe specin e kuq.
9.Hidheni supën në krye të quinoas dhe sherbejeni.

Lini një koment