Tavë e lehtë dhe plot shije me ullinj dhe bishtajë

650 gr bishtaja
150 gr galetë
100 gr ullinj (pa fara)
50 gr stika
Limon
Kaper (me uthull)
Vaj ulliri
Kripë

Pastroni kërcellin e bimëve duke i zhytur në një tas me ujë dhe një gjysmë limoni të shtrydhur pjesërisht.

Pritini në copa dhe ziejini në ujë të kripur dhe me një gjysmë limoni, për 20 minuta.

Përzieni galetën me stika dhe një lugë gjelle kaperi, ullinj të copëtuar, kripë dhe një lugë gjelle vaj.

Vendosni një pjesë me galetë në fund të një ene qelqi ose porcelani për pjekje, pastaj hidhni bimët, mbulojini ato me galetë dhe hidhni pak vaj sipër.

Piqeni për rreth 10-12 minuta.

Lini një koment