Tavë peshku me ullinj e verë të bardhë

1 levrek (rreth 1 kg)
6 karrota
30 gr stika pishe
5 thelpinj hudhër
1 qepë
3 kokrra limon
2 tufa kopër
1 finok
80 gr ullinj
60 ml verë e bardhë
Vaj ulliri
Kripë

1.Zgjidhni peshk të freskët dhe pastrojeni mirë.

2.Vendoseni në një tavë të madhe dhe marinojeni me kripë, vaj ulliri e limon.

3.Shtoni karrotat e prera në fije, qepën dhe finokun.

4.Shtoni gjithashtu dhe ullinjë, stikat dhe fetët e limonit.

5.Rregullojeni tavën me kripë e piper, vaj ulliri, koper dhe limon.

6.Piqeni në 200 gradë për rreth 30 minuta.

Lini një koment