8 ushqimet që luftojnë inflamacionin kronik

Inflamacioni është një proces natyral që ndihmon trupin tuaj të shërohet dhe të mbrohet nga dëmtimi. Ai  është reagim i sistemit imunitar për të shëruar një plagë, përballuar një traumë, apo për të luftuar mikrobe dhe viruse patogjene.

Megjithatë inflamacioni është i dëmshëm kur bëhet kronik.

Inflamacioni kronik mund të zgjasë për javë, muaj apo vite dhe mund të jetë i lidhur më një sërë problemesh serioze shëndetësore. Thënë kjo, ushqimet që ju zgjidhni apo shmangni mund të bëjë vërtet diferencën kur vjen puna tek niveli i inflamacionit.

Ushqimet që luftojnë inflamacionin:

 • Xhinxheri
 • Jeshillëqet (brokoli, spinaqi, rukola, sallata jeshile).
 • Shafrani i Indisë
 • Lajthitë, bajamet
 • Boronicat
 • Manaferrat
 • Luleshtrydhet
 • Çokollata e zezë

Image result for fights inflammation

Ushqimet që shkaktojnë inflamacion:

 • Ushqimet e skuqura
 • Vaji i lulediellit
 • Ushqimi i përpunuar  (Fast-Food)
 • Sheqeri i përpunuar
 • Produktet e bulmetit (qumështi, djathi, veza, kosi)./neps.al 

Lini një koment