Receta

Sallatë me lulelakër dhe speca, më e mira që...

1.Priteni proshutën në copa dhe skuqeni në një tigan të madh derisa të gatuhet plotësisht. 2.Thajeni në një peshqir letre deri sa të jetë e nevojshme që të largohet vaji i tepërt. 3.Pritini kokën e lulelakrës në copa të...

Sallatë fasulesh të bardha me salcë limoni

1.Në një tas me madhësi mesatare bashkoni fasulet, domatet e lara, qepën dhe majdanozin. 2.I përzieni mirë. 3.Ndërkohë në një enë të vogël veçmas bashkoni të gjithë përbërësit e salcës dhe i trazoni mirë. 4.Në fund ia shtoni sipër...

Petulla të buta me kos dhe shëllirë djathi që...

1.Në tavolinën e punës, pasi keni situr miellin hapni në mes një hapësirë. 2.Shtoni pluhurin e pjekjes, sodën dhe vezën. 3.Punojeni mirë brumin, shtoni ndërkohë vajin. 4.Në fund shtoni shëllirën gradualisht dhe kosin. 5.Punojeni mirë brumin derisa të bëhet...

Pasta me ullinj, domate dhe filadelfia

1.Vëmë makaronat që të ziejnë në ujë të valuar me kripë. 2.Grijmë imët hudhrën. 3.Domatet i ndajmë katërsh. 4.Në një tigan skuqim hudhrën me pak vaj ulliri, shtojmë domatet dhe i skuqim me flakë të lartë për pak minuta....

Supë me shparguj, oriz dhe patate nga kuzhina franceze

1.Shkrini gjalpin në një tenxhere të madhe mbi nxehtësi mesatare. 2.Hidhni brenda qepën dhe preshin të copëtuar dhe skuqini pak sa të zbuten. 3.Më pas shtoni ujë në tenxhere bashkë me patatet, karrotat, shpargujt dhe orizin. 4.Shtoni kripën dhe...

Peta me krem djathi dhe vezë për mëngjes të...

1.Ngrohni furrën në 200 gradë. 2.Vendosni në furrë tavën me letër kuzhine sipër. 3.Rrihni vezën me 1 lugë çaji ujë në një tas të vogël dhe lëreni mënjanë. 4.Rrihni të verdhën e vezës, kremin e djathit, sheqerin, lëngun e...

Rizoto e shpejtë me kungulleshka

1.Fillimisht vendosim lëngun e perimeve të ziejë. 2.Në një tigan të thellë me 1 lugë gjelle vaj ulliri kaurdisim qepën të grirë shumë hollë. Shtojmë orizin dhe e përziejmë derisa orizi të ndërrojë ngjyrë. 3.Shtojmë pak nga pak lëngun...

Smoothie me biskotat e parezistueshme Oreo

1.Të gjithë përbërësit i përzieni për disa sekonda në blender. 2.Sapo masa të jetë bërë homogjene, shërbejeni smoothien nëpër gota dhe shijojeni! Ruaj Recetën

Mini kruasant me çokollatë që mëngjesi të jetë plot...

1.Për të përgatitur brumin në një enë bashkoni 8 përbërësit e parë përveç miellit. Miellin e shtoni gradualisht në fund pasi të keni krijuar një masë homogjene. 2.Për të përgatitur mbushjen, në një enë rrihni pudingun pluhur dhe qumështin....