Domate të mbushura, dreka ideale në tryezat tuaja!

Domate të mbushura, dreka ideale në tryezat tuaja!

Persona: 5
Koha e përgatitjes: 20 minuta Koha e gatimit: 20 minuta

Kur shihni domate të lira në treg, i blini kastile për këtë recetë. Do ia vlejë vërtet!

Ingredientët

 • 5 domate
 • 200 gram mish viçi i grirë
 • 100 gram djathë i bardhë
 • 100 gram parmixhano
 • 120 gr bukë e grirë
 • 1 qepë
 • 1 thelpi hudhër
 • 30 gr sallam
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 tufë majdanoz
 • borzilok
 • 1 karotë
 • pak rigon
 • kripë, piper

Udhëzimet

1

Pastroni domatet nga tuli i brendshëm dhe ruajeni pjesën e brendshme për mbushjen.

2

Në një tigan përgatisni salcën me të cilën do mbushni domatet.

3

Shtoni vaj ulliri, qepën e grirë hollë, mishin e grirë, sallamin turist, karotën e grirë dhe lërëni të marrin ngjyrë derisa të lëshojnë lëngjet.

4

Shtoni në tigan pjesën e brendshme të domateve, rigon, kripë e piper.

5

Pasi salca të jetë gatuar, bashkoni në një tas një pjesë të salcës me bukë të grirë, djathin e bardhë të thërrmuar, borzilok e majdanoz.

6

Mbushini domatet me këtë përzierje dhe shtoni parmixhano sipër.

7

Vendosini të piqen për 20 minuta në 200 gradë. Shijojini të ngrohta!

Lini një koment