Arkiva e etiketave: ereza

Njihuni me 3 erëzat që do të shpëtojnë mëlçinë...

Shumë përdorues të ilaçeve bimore sugjerojnë përdorimin e bimëve për të rritur shëndetin e mëlçisë tuaj, një organ përgjegjës për pastrimin e toksinave nga trupi juaj. Në të vërtetë, disa hulumtime tregojnë se disa barëra mund të ndihmojnë në...

Supë indiane. Recetë që largon zemërimin, ankthin e frikën

Një recetë që kombinon 5 shije në një pjatë të vetme dhe është në gjendje të luftojë emocionet negative. E thjeshtë për t’u përgatitur, kjo supë mund të serviret si e ngrohtë, ashtu edhe e ftohtë. Keni ankth dhe...

Ç’të hedhësh e ç’të mbash: Si të pastrojmë raftin...

Me siguri, po të gërmoni nëpër rafte, edhe ju do të gjeni erëza të cilat, në etiketë shkruajnë se kanë skaduar që në vitin 2017. Cilat erëza duhet t’i hedhim menjëherë dhe cilat mund të vazhdojmë t’i përdorim? Në...

Kripë e aromatizuar me erëza të ndryshme

Kjo stinë na lejon të përdorim shumë erëza të çmuara aromatike të cilat u japin shumë shije pjatave tona. Si thoni të përdorni mente, rozmarinë, borzilok e rigon për të përgatitur në shtëpi një kripë të mrekullueshme të aromatizuar?...

Pasta të ftohta me pjepër, djathra dhe erëza

Keni menduar t’i integroni ndonjëherë frutat në një pjatë të parë? Ndoshta keni provuar mollët, portokajt, dardhët, por ndoshta jo pjeprin në një pjatë pastash. Sot është momenti i duhur për t’u dhënë shije pastave të ftohta me pjepër,...

Patatina me erëza. Receta për t’i bërë në shtëpi,...

Krokante dhe të shijshme, shumë të dashura nga të vegjëlit dhe të rriturit, patatinat janë të shpejta e të thjeshta në përgatitje, përveçse ideale nëse keni dëshirë të organizoni një aperitiv në shtëpi bashkë me miqtë. Kësaj here le...

Sallatë me finokë dhe patate

Finoku është një perime me një përmbajtje të ulët kalorike, e pasur me fibra, kripëra minerale dhe vitamina A,B,C,  ka efekte diuretike dhe favorizon tretjen, ja pse shpesh konsumohet i gjallë në fund të vakteve. Një recetë e thjeshtë...