Arkiva e etiketave: tershere

8 arsye të mira që të konsumoni tërshërë për...

Mëngjesi ështe vakti më i rëndësishëm i ditës. Një opsion i mirë dhe i shpejtë për t’u konsumuar është edhe tërshëra, e cila ndihmon shumë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Tërshëra duhet të jetë e një...

Mëngjesi nis shëndetshëm me tërshëre dhe bajame të pjekura...

1.Nxehni  furrën në  180 gardë C. 2.Përzieni të gjithë përbërësit së bashku në një tas të madh. 3.Vendoseni përzierjen në një tavë në furrë, pastaj piqeni për 30-35 minuta. 4.Shërbejeni të ngrohtë me pak qumësht ose kos, mjaltë dhe...

Tërshërë me mjedër dhe kivi për mëngjesin e sotëm

1.Përgatisni bollgurin sipas udhëzimeve të paketës.2.Përzieni qumështin e kokosit me mjaltin dhe ndajeni bollgurin në dy tasa.3.Renditni frutat e freskëta sipër tërshërës dhe spërkatini me pluhurin e kokosit.4.Shërbejeni pjatën! Ruaj Recetën

Sot për mëngjes: Kos, tërshërë dhe fiq të thatë

Në një tas kombinoni kosin dhe tërshërën. I përzieni mirë.Më pas shtoni fiqtë e prerë në copa të vogla, mjaltin dhe farat. E përzieni mirë.Mëngjesi është gati. Ju bëftë mirë! Ruaj Recetën

Tërshërë me luleshtrydhe dhe arra që mëngjesi të jetë...

Në një tigan të mesëm mbi nxehtësi të lartë, vendosni qumështin të ziejë. Shtoni gjysmën e luleshtrydheve dhe kripës, pastaj zvogloni nxehtësinë dhe ziejini derisa të zbuten, 5 minuta. Hidhni tërshërë në një tas dhe derdhni 1/4 filxhan qumësht....

Kos i bërë vetë me boronicë dhe tërshërë për...

1.Në një enë shtoni me radhë kosin, vaniljen, tërshërën dhe reçelin. 2.Tani i trazoni mirë të gjithë përbërësit me një përzierëse dore. 3.E lini pak mënjanë për 20 minuta derisa tërshëra të zbutet. 4.Në fund e shërbeni në një...

Proteinat dhe shija bashkohen në këtë super mëngjes me...

Pastroni bananet dhe mollët. Bananet pritini me feta të imëta dhe mollët në kube. Në një tenxhere shtoni gjalpë mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni tërshëren dhe shtoni ujë. Mbulojeni dhe gatuajeni për 10 minuta. Shtoni kanellën, mjaltin dhe bananen. Shërbejeni...

Tërshërë dhe mjaltë, maska e mbrëmjes për të gjitha...

Çdo mbrëmje ndihemi sikur dita intensive nuk na lë të kujdesemi mjaftueshëm për lëkurën. Është e rëndësishme sidomos për fytyrën, që t’i kushtojmë rëndësinë e duhur para se të flemë. Duhet ta çlirojmë nga pluhurat dhe bakteret që e...