Arkiva e etiketave: ushqime

Pse vitamina K2 është thelbësore për shëndetin e grave?

Emri i saj shkencor është Menaquinone. Por të gjithë e njohim si vitamina K2, një eliksir i vërtetë për bukurinë femërore, për të pasur një lëkurë të butë, të shëndetshme e të shndritshme. Dhe për të ngadalësuar procesin e...

Blerina Bombaj: 10 ushqimet më të mira që natyra...

Cilat janë 10 ushqimet më të mira që natyra i ka bërë dhuratë njeriut? Dietologia dhe nutricionistja Blerina Bombaj rendit ushqimet më të mira, aleate të shëndetit dhe mirëqenies sonë. Ato janë: Agrumet Vetëm një portokall përmban 100 %...

Ushqimet që duhet të hani për të luftuar zbokthin

Jeni lodhur duke u përpjekur t’i shpëtoni zbokthit me lloj-lloj shamposh të kushtueshme dhe prapë s’ia keni dalë dot? E dini që zbokthi mund të luftohet edhe duke ndryshuar regjimin ushqimor? Po, po mund t’ia dilni të keni flokë...

A shkaktojnë kancer suplementet e vitaminave? Ja çfarë thonë...

Ndoshta do të zhvendosni fokusin tuaj nga rutina e suplementeve në mëngjes në kërkim të vlerave të vitaminave, sipas një studimi të ri. Hulumtuesit në Universitetin Tufts kanë zbuluar se nutrientët nga ushqimi janë të lidhur me të jetuarit...

Kjo është ora kur humbasim më shumë kalori gjatë...

Ora e brendshme e trupit ose ritmi cirkadian, dikton shumë gjëra për ditën tuaj. Ajo ju tregon kur jeni të uritur dhe duhet të përtypni pak ushqim, kur jeni të lodhur dhe duhet të bëni pak pushim, etj. Kjo...

3 mite rreth akneve që nuk duhen besuar më

Aknet nuk na prishin vetëm pamjen e jashtme, por ato ndikojnë dhe në humorin tonë gjithashtu. Trajtimi i akneve është lidhur gjithmonë me disa “mite” që i bashkëshoqërojnë ato. Kjo sepse konsumimi i ushqimeve ndikon drejtpërdrejt në shfaqjen e...

Pse në pranverë është i nevojshëm një regjim detox?

Pranvera është një fjalë e lidhur ngushtë me përtëritjen. Dhe vitet e fundit e lidhur edhe me fjalën ‘detox’. Por çfarë funksionon vërtet? Dhe si duhet të jetë një regjim detoksifikues për të funksionuar vërtet? Por mbi të gjitha,...

I domosdoshëm gjatë shtatzënisë, ja 10 ushqimet më të...

Acidi folik është një supervitaminë e domosdoshme gjatë shtatzënisë. Sipas Us Preventative Task Force, të gjitha gratë shtatzëna duhet të konsumojnë 400-800 mikrogramë (0.4-0.8 mg) acid folik në ditë. Kur duhet marrë acidi folik? Ju duhet të merrni acid...

Pse duhet të hamë sa më shumë ushqime me...

Sipas ekspertëve të nutricionit, është një ide e shkëlqyer të konsumosh çdo ditë fruta dhe perime me ngjyra të ndryshme. Ky artikull do t’ju prezantojë me benefitet shëndetësore të ushqimeve me ngjyrë blu. Me kaq shumë opsione në dizpozicion,...