Dietë

Stresi mund të mbahet nën kontroll me një dietë...

Stresi ditor mund të ndikojë keq në shëndetin tuaj, si në planin afatshkurtër ashtu edhe në atë afatgjatë. Por stresi është një problem i zakonshëm me të cilin të gjithë përballemi në një moment të jetës sonë. Ka shumë...

Ke filluar dietën? Këto 6 ushqime i ke kategorikisht...

Ke filluar dietën? Kërkon të mbash një regjim të “rreptë” ushqimor për 1, 2, 3 muaj ose deri në përjetësi? Fatkeqësisht disa ushqime janë të ndaluara për ty gjatë kësaj periudhe. Cilat janë ato? Neps.al i rendit më poshtë...

“Dua të shëndoshem”. Ja dieta e duhur për ty!

Për të shtuar disa kilogramë duhet një regjim ushqimor i pasur jo vetëm në kalori, por edhe në vlera ushqyese si: vitamina, minerale, fibra dhe antioksidantë. Mos prisni të shëndosheni brenda javës. Qëllimi është të shtojmë 0,5 – 1...

5 ushqimet që e bëjnë barkun tuaj të duket...

Yndyrnat dhe i gjithë dhjami i barkut grumbullohet rreth mëlçisë, pankreasit dhe zorrëve. E gjitha kjo luan një rol të rëndësishëm tek hormonet tona dhe madje rrit rrezikun e të prekurit nga diabeti i tipit 2, sëmundjet e zemrës...

Si t’i heqim kilogramët e festave?

Sasia e lartë e ushqimeve kalorike që konsumojnë në festat e fundvitit, ndikojnë në mënyrë të pashmangshme në disa kile më tepër në trupin tonë. Atëherë si t’ia bëni për t’i hequr? Hidhi një sy dhe fillo nga puna...

Fiqtë e thatë dhe vlerat e tyre: Ja pse...

Fiqtë e thatë janë një nga frutat e thata më të përdorura gjatë kësaj periudhe. Shija e tyre fantastike të bën për vete, por jo vetëm shija. Arsyet pse duhet ta konsumojmë fikun janë të shumtë, ndaj po listojmë...

Dieta ideale për të humbur 3 kg në javë...

Nëse jeni në kërkim të një diete për të arritur peshën tuaj ideale, kjo nuk do të thotë patjetër se duhet të vuani nga uria. Mjafton të keni vullnet e të ndiqni disa nga rregullat kryesore që dietologët rekomandojnë....

10 ushqimet më popullore që përmbajnë vetëm 100 kcal!

Disa ushqime të shëndetshme në të vërtetë mund të kenë më shumë kalori sesa e prisnit! Pra, pavarësisht sesa shumë mund të punoni në palestër, nuk do të humbni peshë. Kjo për shkak se kontrolli i porcionit është një...

Keni dëgjuar për dietën me bazë proteinat? Ja si...

Dietat me proteina të larta dhe me karbohidrate të ulëta, si “Dieta Atkins”, janë promovuar gjerësisht si plane efektive për humbjen e peshës. Këto programe zakonisht rekomandojnë që 30% – 50% të kalorive totale te merren nga proteinat. “Shoqata...