Kuzhinë

Dy truke të thjeshta për të shpëtuar kalbjen e...

Për hir të së vërtetës erëzat nuk zgjasin shumë, edhe nëse i mbajmë në frigorifer. Por ekzistojnë 2 mënyra si t’i mbani ato të freskëta për një kohë më të gjatë. Ja cilat janë ato:  Trajtoji si lule Mbush...

A duhet larë orizi para se të gatuhet?

Nënat dhe gjyshet tona me kujdes e zgjidhnin gjithmonë orizin para zierjes. Por tani që e blejmë të paketuar mirë, na duket sikur kemi shpëtuar nga ky proces i rëndësishëm. Njohësit e kulinarisë thonë që orizi nuk duhet larë...

Ja si të përgatisni në shtëpi një sallatë kapriçoze

1.Presim në fije të holla perimet e lara dhe të pastruara. 2.I vendosim në një tas dhe i shtojmë kripën dhe uthullën e mollës duke i përzierë mirë. 3.Në të njëjtën mënyrë presim edhe djathin dhe proshutën dhe i...

Një mëngjes plot proteina, i përgatitur me avokado dhe...

1.Vini ujin dhe quinoa së bashku që të ziejnë në një tenxhere. 2.Gatuajini rreth 15 minuta deri sa quinoa të zbutet. 3.Hidhni vaj ulliri në tigan dhe vini vezët për t’i skuqur me kripë dhe pipër. 4.Kombinojini quinoa dhe...

Qofte me salcë bizelesh, një recetë plot shije

1.Në fillim grini qepën shumë hollë, gjithshtu dhe specin në kubikë të vegjël. 2.Në një tigan të thellë hidhni 4 lugë gjelle vaj dhe shtoni qepën dhe specat në kubikë, i kaurdisni sëbashku duke shtuar pak kripë. 3.Vendosini kapakun...

Rosto derri me lakër brukseli dhe tabasko

1.Vendoseni një fletë pjekje në raftin e mesëm të furrës dhe ngroheni furrën në 220 gradë. 2.Hidhni lakër brukseli dhe qepë të kuqe në një tas të madh me 1 lugë vaj vegjetal, 1/2 lugë çaji kripë çaji dhe...

Kalcone e mbushur me peperoni dhe mocarela

1.Ngroheni furrën në 350 °C. 2.Në një tas të vogël, përzieni piper, salcë makaronash dhe djathë mocarela. 3.Në një sipërfaqe të lehtë të lyer me miell, ndani brumin në katër pjesë. 4.Rrotullojeni çdo copë brumi dhe mbusheni me sallam...

Mëngjesi fillon mbarë me një tost me mollë dhe...

1.Thekni bukën tek tosti dhe lëreni të ftohet pak. 2.Përhapni gjysmën e gjizës në secilën pjesë të bukës. 3.Përhapni gjysmën e fetave të mollës mbi gjizë. 4.Hidhni mjaltin sipër mollëve dhe shërbejeni! Ruaj Recetën

Salçiçe dhe vezë kaserole për një mëngjes të shëndetshëm

1.Lyeni me pak vaj një tenxhere. 2.Shtroni gjysmën e brokolit, gjysmën e sallamit dhe gjysmën e djathit në tenxhere. 3.Përsëriteni me brokoli, sallam dhe djathin e mbetur. 4.Në një tas të madh, vendosni vezët, kremin e panës, hudhrën, kripën...