Kek shtëpie me fara chia

Kek shtëpie me fara chia

Persona: 5
Koha e përgatitjes: 15 minuta Koha e gatimit: 40 minuta

Farat chia, aq të shëndetshme për trupin dhe mendjen tonë!

Ingredientët

 • 500 gram miell i tipit 00
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 gotë kos
 • 2 lugë gjelle fara chia
 • 1 lugë çaji sodë buke
 • 1 lugë gjelle vanilje
 • pak kripë
 • 100 gr sheqer
 • 150 gr gjalpë (të shkrirë)
 • 2 vezë
 • lëkura e 1 limoni

Udhëzimet

1

Në një enë kombinoni 500 gram miell, pluhurin pjekës, vaniljen dhe kripën.

2

Në një enë tjetër shtoni sheqerin, gjalpin, vezët dhe i rrihni mirë. Tani shtoni lëkurën e limonit dhe vajin e ullirit.

3

I kombinoni të dyja masat në një enë të vetme. Shtoni dhe farat chia. I përzieni edhe njëherë derisa të krijohet një masë homogjene.

4

Lyeni tavën e kekut me pak gjalpë. Shtroni me kujdes masën që përgatitët.

5

E piqni për 30 minuta në temperaturë 180 gradë. Shtoni pak sheqer pluhur sipër dhe shijojeni!

Lini një koment