6 ushqimet më të mira që reduktojnë fryrjen e barkut dhe gazrat!

Fryrja e barkut është shumë e zakonshme. Rreth 16-30% e njerëzve thonë se e përjetojnë atë rregullisht.

Cilat janë ushqimet më të mira në këtë drejtim?

1.Kosi
Eshtë i mbushur me baktere të mira, probiotikë që popullojnë traktin tuaj për të mbështetur një proces të shëndetshëm tretës dhe qetësimin e inflamacionit.

2.Xhenxhefili 
Xhenxhefili përmban një enzimë tretëse të quajtur zingibain, e cila ndihmon trupin të zbërthejë proteinat. Ajo gjithashtu ka një efekt të këndshëm relaksues në zorrët tuaja, duke zvogëluar inflamacionin e cila ndihmon që ushqimi që hani të kalojë në sistemin tuaj më lehtë dhe nga ana tjetër zvogëlon gazrat.

3.Bananet 
Kaliumi është arsyeja kryesore që ky ushqim me mirëmbajtje të ulët ndihmon kundër fryrjes. Ushqimet e pasura me kalium si banania do të ndihmojë në uljen e fryrjes gjatë gjithë ditës.

4.Papaja 
Enzima e përmbajtur në papaja (papain) ndihmon në prishjen e proteinave në sistemin tuaj gjë që e bën tretjen më të lehtë. Fruti tropikal gjithashtu ka veti anti-inflamatore, si dhe fibra që mbështesin një trakt të fortë tretës.

5.Farërat e koprit
Janë një shpëtues i traktit digjestiv. Farat kanë një përbërës që relakson spazmat GI, e cila lejon shpëtimin nga gazrat dhe fryrja e barkut.

6.Shparguj 
Asparagina e aminoacideve tek shpargujt është një tjetër diuretik i njohur që ndihmon në uljen e mbajtjes së ujit. Ai gjithashtu përmban fibra prebiotike, të cilat janë të mira për të ushqyer probiotikët në zorrën tuaj dhe për të mbajtur në funksion traktin tuaj tretës.

Lini një koment