Ja ushqimeve që duhet t’i thoni lamtumirë, nëse doni një bark të sheshtë!

Barku i sheshtë kërkon një vullnet të madh. Stërvitja është padyshim njëra anë, por edhe përzgjedhja e ushqimeve dhe mos-teprimi me masën janë thelbësore.

Më poshtë ju rendisim 9 ushqime që duhet të filloni t’i shmangni:

 

Majoneza
Majoneza është më e dëmshme pasi përmban 80% yndyrë. Ju duhet ta zëvendësoni me salcë kosi ose salcë limoni.

Ushqimi i shpejtë
Çdo fetë e picës ju largon nga ëndrra për bark të sheshtë.

Shumë kripë
Shmangni ushqimet me kripë për të përmirësuar frymëmarrjen tuaj.

Çëmçakëzi
Kur përtypeni truri ju dërgon sinjale që ju shtojnë urinë.

Pijet alkoolike
Alkooli përmban shumë kalori dhe sheqer. Rrit oreksin, prandaj shmangeni nëse jeni duke ndjekur një dietë.

 Produktet pa sheqer
Produktet pa sheqer janë të lirë nga sheqeri i bardhë, por ato përmbajnë shumë kalori.

Ushqime që shkaktojnë fryrje
Shmangni si lakrën, fasulet, bizelet dhe pijet e gazuara.

 Akullore
Akulloret përmbajnë yndyrna dhe sheqer, prandaj nëse ëndërroni të keni një bark të sheshtë ju duhet t’i qëndroni larg.

Patatet e skuqura
Patatet e skuqura janë një bombë që përmbajnë yndyrna dhe shumë kalori.

Lini një koment