Receta spanjolle: Oriz i gatuar me domate dhe speca

2 lugë vaj vegjetal
1 filxhan oriz të bardhë të papjekur
1 qepë
1/2 spec jeshil
2 gota ujë
1 kuti me domate të pera në kube dhe speca jeshilë
2 lugë çaji spec djegës pluhur
1 lugë çaji kripë

1.Nxehni vajin në një tigan të thellë mbi nxehtësinë mesatare.

2.Shtoni oriz, qepë, dhe speca deri sa orizi të bëhet kaf dhe qepët janë zbutur.

3.Shtoni ujë dhe domate.

4.Hidhni specin djegës pluhur dhe kripë.

5.Përzijini dhe gatuajeni për 30 minuta.

Lini një koment