Si t’i heqim kilogramët e festave?

Sasia e lartë e ushqimeve kalorike që konsumojnë në festat e fundvitit, ndikojnë në mënyrë të pashmangshme në disa kile më tepër në trupin tonë. Atëherë si t’ia bëni për t’i hequr?

Hidhi një sy dhe fillo nga puna që tani! Vera është më afër nga sa e mendon….

  1. Kufizoni për 1 javë sa më shumë sheqernat, miellin dhe produktet që bëhen me këtë të fundit si për shembull bukën, byrekun dhe makaronat.
  2. Konsumoni supë zarzavatesh të freskëta si selinoja, kungulli dimëror, finoku,lulelakër, kërpudha, brokoli dhe karota.
  3. Konsumoni 4 fruta në ditë, 2 paradite dhe 2 pasdite.
  4. Konsumoni kos në mëngjes me pak gjizë, 1 lugë të vogël vaj ulliri dhe karotë.
  5. Hani 5 vakte me 3 orë diferencë nga njëri tjetri.
  6. Ecni 30 minuta çdo darkë dhe flini të paktën 7 orë gjumë./neps.al 

Image result for eating gif"

Lini një koment