Supë me shparguj, oriz dhe patate nga kuzhina franceze

Ingredientët

 • ¼ filxhan gjalpë
 • 1 presh
 • 1 qepë
 • 2 gota ujë
 • 3 patate të mëdha
 • 2 karrota
 • 1 tufë shparguj të freskët
 • 1/3 filxhan oriz të bardhë
 • 4 lugë çaji kripë
 • 1/2 kile spinaq të freskët
 • 1 filxhan pana

Udhëzimet

1

Shkrini gjalpin në një tenxhere të madhe mbi nxehtësi mesatare.

2

Hidhni brenda qepën dhe preshin të copëtuar dhe skuqini pak sa të zbuten.

3

Më pas shtoni ujë në tenxhere bashkë me patatet, karrotat, shpargujt dhe orizin.

4

Shtoni kripën dhe vëreni të ziejë në 30 minuta deri sa orizi dhe perimet të jenë zbutur.

5

Pastaj shtoni spinaqin dhe panën dhe gatuajeni edhe 5 minuta.

Lini një koment